Bioplastik z buraków cukrowych

 

 

data: 2015-01-16

Naukowcy z Włoch opatentowali i wyprodukowali biopolimer, który w całości pochodzi z buraków cukrowych, dzięki czemu materiał ten jest w pełni biodegradalny.

Biopolimer o nazwie MINERV-PHA został wytworzony dzięki procesowi fermentacji cukru, przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Do powstałej w tym procesie mączki może zostać przyłączonych nawet 100 różnych monomerów, dzięki czemu powstają różnego rodzaju tworzywa o wielu właściwościach użytkowych. Tak powstały bioplastik jest odporny na temperaturę od -10 do 180oC i ma doskonałe właściwości cieplne. Co ważne tworzywo to jest całkowicie po 10 dniach biodegradalne w wodzie. Szacuje się, że produkcja globalna tego surowca w najbliższych 15 latach osiągnie poziom ok. 1 mln ton rocznie. Materiał wykorzystywany może być w wielu gałęziach przemysłu i w przyszłości prawdopodobnie zastąpi produkty takie jak PET, PP, PE, HDPE, LDPE.

(PAP)

Biuletyn
informacyjny

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

Wiesz że ...

Korzystanie ze strony internetowej www.ppbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się